Ruhi Ödev

            1949 yılında Ödemiş, Bademli’de doğdu. İlkokulu doğduğu kasabada, ortaöğrenimini Ödemiş Lisesinde tamamladı. ODTÜ Makine Mühendisliğinden 1973 yılında mezun oldu. Önce proje mühendisliği, daha sonra da Güneş Enerjisi ile Su ısıtma sistemleri imalatına başladı. Uzun yıllar kendi atölyesinde güneş enerjisi ile su ısıtma sistemleri, kalorifer imalat ve montaj işleri ile uğraştı.2009 da emekliye ayrıldı.

           1974 de evlendi. İki oğlu, iki de torunu vardır. İlkokul yıllarından bu yana fotoğrafçılıkla ilgisi olsa da, gerçek anlamda 2006 yılında aldığı DSLR makine ile fotografçılığa yeniden başladı. Boş zaman uğraşısı olarak başladığı fotoğraf çekimi zamanla tutku derecesine varmıştır. Genellikle sokak fotoğrafçılığı ve Belgesel fotoğrafçılığı ile ilgilenmektedir.2009 dan 2013 yılına kadar Ödemiş Belediyesinin atölye kapsamında “Temel Fotoğraf Eğitim Kursu “ vermiştir. 2015 yılında fotoğraf sever dostlarıyla Ödemiş Fotoğraf Sanatı derneğini (Öfsad) kurmuşlardır. 3 yıldan beri dernek etkinlikleri çerçevesinde arkadaşlarıyla beraber Kurslar vermektedir.

        2015 yılında 6 arkadaşı ile beraber kurduğu dernekte, fotoğrafta ben yerine biz olabilmek için çalışmalar yürütmektedir. ÖFSAD ‘ın kuruluşundan beri başkanlığını yürütmekte, fotoğraf sevgisinin Ödemiş’de yaygınlaşması, fotoğrafçılığın sevdirilmesi için çalışmalarına devam etmektedir.

2008 yılında Şirince Fotoğraf yarışmasında 2.lük ve mansiyon

EGİAD’ın açtığı “Çalışma Hayatı ve İnsan” Konulu yarışmada  sergileme

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakultesinin açtığı “Çocuk ve İşletişim” konulu yarışmada sergileme  kazanmıştır.

2009 yılında “Kaybolan Meslekler” karma sergisine,

2009 yılında “Çocuğa Dair Herşey” karma sergisine,

2010 yılında “Ege’den Her şey” karma sergisine,

2010 yılında “Her Karede Bir Umut” karma sergisine,

2010 yılında “Çocuk ve İletişim” karma sergisine katılmıştır.

2016 yılında  “Umuda “ karma sergisine,

2017 yılında  “Mutluluk Çocuk İşi” karma sergisine katılmıştır.

      “Alınteri” isimli ilk kişisel sergisini 2012 yılında açmıştır.

      “Yansımalar” isimli ikinci sergisini  2014 yılında açmıştır.