Tonla Sap Gölü, Siem Rap, Kamboçya

              Su İnsanları

                Kamboçya’ya gitmek istememin bir sebebi Ankor Wat harabeleri, diğeri de Tonla Sap gölündeki yaşamı fotoğraflamak isteğimdi. Sabah Siem Rap’daki otelimizden Tuk-tuk ile yola çıktık. Bir saatlik yolculuktan sonra Göle ulaştık. Tuk-tuk a 20$ ödedik. Gölün kıyısındaki  köylerde evler 7-8 metre sırıklar üzerine kurulu. Suların yükseldiği muson mevsiminde bu evler suyun ortasında kalıyor ve evler arasındaki ulaşım tekneler ile yapılıyor.

             Göl içinde tekne turu için de 20$ ödüyoruz. Göl içinde gezmeyi kooperatifleşmiş tekneciler sağlıyor. Gelen kişi sayısına göre büyük veya küçük bir tekne ile geziliyor. Biz iki kişi olduğumuz için nispeten küçük bir tekneye bindirildik. Rehberimiz yol boyu göl hakkında bilgiler verdi, buradaki hayatı anlattı. Sanırım hem buradaki hayatı, hem de kendi hayatı hakkında anlattıkları biraz abartılıydı.

                   Diğer ilginç yaşam ise yüzen köyde. Kamboçya, Siem Rap’daki Tonla Sap gölü üzerindeki Chong Kneas’ta göl hayatı geleneklerini sürdüren Vietnam kökenli balıkçı aileler, yüzyıllardır su üstüne yaptıkları tekne evleri ile balıkçılık ve karides, timsah çiftçiliği ile geçimlerini sağlıyorlar. Pasaportları yok, başka gidecek yerleri yok bu insanların.Bu köyde 4000 civarında kişinin tüm hayatlarını su üstünde geçirdiklerini düşünmek bile ürkütücü.  Okuma yazma öğrenmeleri bile sorun. Okul gelen turistlerin bağışları ile ayakta duruyor.

 

                        Bu gölde şimdilerde bazı türlerin nesli tükense de, gölde 200 tür balık tespit edilmiş, nesillerinin devamı için belli büyüklüğe erişmeyen balıkların yakalanması yasaklanmıştır. 20’den fazla yılan, timsahlar, kaplumbağalar, su samurları, leylek ve pelikan gibi 100’e yakın kuş türünün yaşam alanı. Bu nedenle 1997 yılında UNESCO Dünya Biyosfer Rezerv Alanı olarak ilan edilmiş.               

                 Bu köyde her şey yüzüyor, yüzen okul, yüzen polis karakolu, yüzen market, yüzen tapınak ve benzin istasyonu bile… Muson yağmurları ile göl suları yükselince köy Siem Nehri içlerine çekiliyor. Gölün alanı suyun bol olduğu bu mevsimde 16.000 m2 ye kadar çıkıyor. Sular azaldıkça köy Tonla Sap gölü ortalarına kadar yer değiştiriyor. Bu mevsimde gölün alanı 2.500 m2 ye kadar düşüyor. Köylüler teknelerindeki bambu verandalarda ve kafeslerde kümes hayvanları besliyorlar, sebze bile yetiştiriyorlar. Köylüler elektrik ihtiyaçların, elektrik bulunmayan köyde, aküler ile sağlıyorlar. Biten akülerini köyün jeneratör istasyonunda dolduruyorlar.

                Tonla Sap’da kullanılan tekneler göle uygun şekilde, düz altlı, kıçtan motorlu. Kürekli küçük kayıklar da var. Burada ulaşım kayıklarla, teknelerle. Evden okula, bakkala, çarşıya, tapınağa her  yere ulaşım teknelerle… Geziye çıkarken Türkiye’deki şartları , hijyeni aramayacağımızı, yaşadığımız hayat seviyesini aramayacağımızı göze almıştık. Ama bu kadar sefaleti göreceğimi düşünmemiştim.

                                                                                                                                                                                               

Su ile iç içe yaşayan bu insanlar küçük yaşta tekne kullanmayı, suda yaşamayı öğreniyorlar.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Captcha loading...