Salda Gölü

 

SALDA GÖLÜ

Duyduğumdan beri hep merak etmişimdir.  Nasıl bir yer? Nasıl bir su? Rengi neden bu kadar güzel? Nasıl gidilir? Nerede konaklanır?

Bu sene temmuz ayında, lavanta çiçeği tarlalarını fotoğraflamaya gittiğimde, aklımda dönüş yolunu Burdur üzerinden yapmak vardı. Salda gölünün Burdur – Denizli yolu üzerinde olduğunu biliyordum. Burdur’dan çıkınca, gelmişken görmeden olmaz deyip, İnsuyu Mağarasına uğradım. Temmuz ayında, milletin gezdiği dönemde giriş kapalı. Görevliden elektrik tesisatının değiştirildiği için, girişin olmadığını öğrendim. Yaz gününde tadilatın yapılmasına pek de aklım yatmadı, ama yapacak bir şey yok. Yola devam.

Burdur, Salda Gölü arası 62 km. mağara filan derken bir saat sonra göle ulaştım. Göl hakikaten bir harika. Türkiye’nin Maldivleri denildiği kadar var. Kıyıya yakın suların rengi turkuaz, derinleştikçe mavileşiyor. İnanın insanın ilk görüşte etkilenmemesi mümkün değil. Göle vardığımda hava parçalı bulutlu, tam bana göre, fotoğraflık hava…

 

                                            Gölün suyu sodalı. Kıyısında tatlı bir beyazlık, turkuaz renkle öyle uyum içinde ki. Göl Türkiye’nin en derin, dünyanın 3. derin gölü. Ölçülen derinliği 185 mt. Jeolojik çökme sonucu oluştuğu tahmin ediliyor. Denizden yüksekliği 1190 mt. Yüzölçümü 44 bin km2 dir. Gölde sazan balığı boldur. Derin olması sebebiyle de ağ ile yakalanamayan balıkların büyük olanlarının da olduğu söyleniyor. Maalesef son yıllardaki kuraklık bu gölü de etkilemekte, zamanla suda azalma görülmektedir.

 

                                                                                                                         

Burdur’un Yeşilova kasabası sınırları içinde bulunan göl kıyısında Yeşilova Belediyesi  ve birkaç farklı tesis bulunmakta.  Çadır veya bungalovlarda konaklama şansı var. Ayrıca göl kıyısında çok güzel bir de hotel var. Hotel Lago Di Salda, 2. Kere gittiğimde bu otelde konakladım, hayli temiz, çok memnun kaldım. Sahibi Ethem bey de oldukça misafirperver. Gün batımı, Gece fotoğrafı, Gün doğumu fotoğraflarını çekme fırsatını bu gidişimde bulabildim. Göl kenarındaki levhalarda “Göle Girmek ve Yüzmek Yasaktır” levhalarına rağmen, plaj bembeyaz kumlarıyla, yazın cıvıl cıvıl. Göl suyu tertemiz ve yüzmeye müsait. Sanırım cankurtaran masrafından  ve yetkililerin sorumluluktan kaçma işgüzarlığı… Ayrıca gölün suyunun şifalı olduğu söyleniyor. Sivilce, mantar gibi hastalıklara faydalı deniyor, ne kadar etkili bilemiyorum tabii. Gölün ortasında girdap söylentileri de her tatlı su gölünde uydurulan dedikodulardan başka bir şey değildir.

 

 

          

 Böylece son yıllarda ünü gittikçe artan Salda Gölü’nü görmüş, ben de fotoğraflamış oldum. Öğleden sonra konaklama yapmadan gölden ayrılıp, Serinhisar’da leblebi molası verip, Denizli üzerinden eve dönüş yolculuğu …

 

One thought on “Salda Gölü

  1. Hüceste Alev Kaplan

    Salda ,salda diye ,diye meşhur ettin arkadaşım.
    Şaka bir yana harika fotoğraflar çekmişsin. Renklerin daha doğrusu gölün güzelliğine de hayran kaldım.
    Tanıtım için teşekkür ederim. Sevgilerle. H.Alev Kaplan

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Captcha loading...