5- Ha Long Bay, Viet Nam (Bölüm 2)

               Ha Long Bay Körfezi Gezisi 2.Gün

             Bu geceyi Gemide geçirdiğimizi yazmıştım. Sabah erken kalktım, yerel saat ile 6:30 gibi. Yolculardan bazıları kano gezintisine çıktı. Sanırım bu kano işini yapan tekneler ayrı bir işletme. Her etkinlikte veya başka bir yere gideceğimiz zaman daha küçük bir tekneye biniyoruz, geriye tekrar bu tekne ile dönüyoruz. Sabah kano gezisi güzel bir etkinlik. Ben yine de güverteden fotoğraf çekmeyi tercih ettim.

 

Biz kahvaltı yaparken, gemimiz yola çıktı. 1.5 saat kadar yol aldıktan sonra, inci yetiştiriciliği yapılan çiftliğe geldik. Genç bir kız hangi çeşit istiridye hangi renk ve boyutta inci üretir, üretim aşamaları nedir, bir inci kaç senede yetişir gibi bilgileri verdi. Bize rehberlik yaptı.

           Klasik turist gösterileri, misafirleri şova katmak gibi gösterilerden sonra, incilerden üretilmiş ziynet eşyalarının teşhir edildiği salona geldik. Zamanın çoğunu da burada geçirdik. Sanırım fazla satın alan olmadı.  Yarım saat, kırk beş dakika kadar zaman harcadık bu çiftlikte.          Ürünlerle ilgili fotoğrafları ve fiylarını da vereyim.

 

11.300 $

 

360 $

160 $

13.000$

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

180 $

 

               Teknemize bindikten 20 dakika kadar sonra, bizim gibi 3 günlük tura çıkanlarla birlikte karşıdan gelen başka bir gemiye aktarıldık. Bu gemi ile yolumuza devam ettik. Yeni gezginler, değişik ülkelerden turistler. Vietnamlılar turizmi iyi kavramışlar, hakkıyla, başarılı bir şekilde yapıyorlar. Elimizde ne bilet var, ne de bu geziye katıldığımıza dair bir yazılı belge, ama her gemi değiştirdiğimizde yeni rehberin elindeki listede ismimiz var. Ne yanlış yere götürüldük, ne de gezimizde aksama oldu. Bizde böyle bir sistemi düşünemiyorum bile.

           Yolda balıkçılık yapan, körfez içinde yüzen çiftliklerde yaşayan balıkçıları gördük. Bu köylerde durmadık, yaşam şartlarını ve yaşam biçimlerini yakından göremedik.

 

      Tekneleri çok değişik, sanırım balığa ailesiyle çıkıyor bura insanları. Hemen hemen her teknede bir kadın, bir erkek var.  Beraber çalışıyorlar.  Ekmeklerini sudan çıkarıyorlar.

    Devamı Bölüm 3 de…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha loading...